Datum: 23. 8. 2017
Pečení domácího chleba dříve patřilo k naprosto běžným činnostem.
Dnes se k němu mnohé rodiny navracejí. Když totiž zjistíte, že se nejedná o nic složitého, u domácího pečení již většinou zůstanete. Jednak proto, že chuti křupavého čerstvého bochníku domácí výroby se nic nevyrovná a jednak pro ten pocit z vlastního úspěchu a určité soběstačnosti.
Klasický kváskový chléb upečete pouze z mouky, kvásku, vody a soli. Nic jiného nepotřebujete. Žitný kvásek vzniká z vody a žitné mouky a představuje nejstarší přirozenou metodu kypření těsta. Díky vlastnostem žita začne tato směs za pokojové teploty přirozeně kvasit a přítomné mikroorganizmy postupně rozkládají obsažené sacharidy na oxid uhličitý. Bublinky oxidu uhličitého těsto kypří a vzniklé kyseliny (kyselina mléčná a octová) dodávají kvásku typickou nakyslou chlebovou vůni. Současně fungují i jako přirozená ochrana proti plísním. Příprava kvásku trvá přibližně 4 dny. Můžete si vyrobit vlastní viz. níže. My však doporučujeme požádat o kvásek nějakou zkušenou pekařku. Ta vám společně s kváskem předá i pár praktických rad.
Čerstvá žitná mouka navíc působí blahodárně na činnost našeho trávicího systému. Chléb s obsahem žita má tmavší barvu, je hutnější a šťavnatější s přirozenou mírně nakyslou chutí. Rychleji vás zasytí a vyznačuje se delší přirozenou trvanlivostí.
Vyzkoušejte náš velmi rychlý a jednoduchý recept
INGREDIENCE:
Smíchejte žitný kvásek, žitnou chlebovou mouku, pšeničnou mouku, sůl a vodu. Stačí těchto pět surovin a budete mít chuťově dokonalý chléb. Při dalším pečení můžete do těsta přidat dle své vlastní chuti a fantazie koření (kmín, chlebové koření) nebo semínka (slunečnicová, dýňová). Vymíchejte řidší těsto, které vlijte do tukem vymazané a moukou vysypané formy (o délce či průměru cca 30 cm), přikryjte utěrkou a nechte v teple kynout asi 5-6 hodin, dokud těsto téměř nezdvojnásobí svůj objem.
PEČENÍ:
Elektrickou troubu rozehřejte na 230°C a pečte cca ½ hodiny. Poté snižte teplotu trouby na 200°C, potřete chleba vodou a pečte ještě dalších 30 - 50 minut až je kůrka pěkně hnědá. Po vychladnutí uchovávejte chléb zabalený v bavlněné utěrce.
K založení kvásku potřebujete opravdu pouze žitnou celozrnnou mouku (nejlépe v kvalitě bio) a vodu. Jeho příprava je sice časově náročnější a vyžaduje určitou trpělivost, ale pokud se vám to podaří, vydrží vám už navždy, budete ho jen pravidelně dokrmovat.
Je-li správná teplota při kvašení, pak ucítíte po uplynutí 4 dnů lehce kyselou vůni a spatříte spoustu drobných bublinek v konzistenci hodně řídkého těsta.
Kvásek můžete udržovat tak, že po jeho odebrání necháte na dně cca 1 cm (může být i více) a oživíte ho přidáním žitné mouky a vlažné vody. Skladujte ho při pokojové teplotě. Pokud kvásek nepotřebujete několik dní, dejte jej do lednice, kde může až týden odpočívat do dalšího pečení.
Jak použít kvásek z lednice: před pečením (nejlépe večer před ranním pečením) kvásek vyndejte z lednice, dokrmte a počkejte, až se probere a zvětší svůj objem. Pak využijte na pečení.
NÁŠ TIP:
Chcete-li osvědčený kvásek od někoho, kdo peče chleba pravidelně, najděte si ho ve svém nejbližším okolí. Kontakty naleznete na kváskové mapě (www.pecempecen.cz).