Datum: 24. 9. 2020
Pro udržení vody je rozhodující péče, která je půdě věnována.
Jak si ve své zahradě udržet dostatek vláhy?
Přestože letošní léto nebylo zdaleka tak suché a horké jako ta v předešlých letech, i tak se naše krajina potýká s nedostatkem vody.
Prší, ale voda se nemá kam vsakovat. Půda je utužená, chybí ji pórovitost a schopnost vodu pojmout. Pro udržení vody je proto rozhodující péče, která je půdě, polím, zahradám a jejich okolí věnována.
Na našich polích na farmě ve Velkých Hostěrádkách cíleně hospodaříme tak, abychom si vodu co nejvíce chránili. Stejně se lze starat o svoji zahradu. Voda přináší život, je nezbytná pro půdní organizmy, rostliny i živočichy žijící v okolí.
Chytejme dešťovou vodu
Využívejme v co největší míře vodu, která nám padá přímo z nebe. Dříve byly pod střechami kolem všech domů okapy svedené do sudů a necek a během vydatného deště se brzy naplnily. Dešťovou vodu jako bychom dnes znova objevovali. Do zahrady si pořiďme velké sudy či speciální nádrže, které lze umístit do země a které pojmou až kolem 1000 l vodu.
Dopřejme půdě pokryv
Nenechávejme půdu bez pokryvu. Pro přírodu to není přirozené, okamžitě začne stejně pracovat na tom, aby ji nějaká rostlina chránila. Naplánujme si osetí záhonů tak, aby po sklizni jedné plodiny následovala vždy další a po ní na podzim ideálně meziplodina na zelené hnojení. Začněme například ředkvičkami, špenátem, ranou mrkví, po jejich sklizni mohou následovat později seté fazolky, řepa, pozdní ředkve. A závěrem ještě zelené hnojivo v podobě například svazenky, hořčice, řepky, pohanky, pelušky, vikve či jejich směsek. Meziplodiny půdu chrání před vysycháním, před erozí a únikem minerálních látek. Po zarytí se hmota zeleného hnojiva přirozeně rozloží a tento organický materiál půdu obohatí o živiny a zlepší její strukturu a pórovitost tím i schopnost vázat vodu.
Sázejme stromy
Zahrada osázená vzrostlými stromy má úplně jiné mikroklima než zahrada holá pouze s krátce střiženým trávníkem. Strom funguje jako přirozená klimatizace a zadržuje vláhu. Teplota krátce posečeného trávníku může v horkých letních dnech dosahovat až k 50°C, oproti tomu ve stínu vytvořeného skupinou vzrostlých zdravých stromů můžeme naměřit až o 20°C méně. A to už je velký rozdíl.
Tvořme mokřádky a tůňky
Dopřejme své zahradě dostatek vlhkých míst, kde se déle drží voda, založme si zahradní jezírko či divoký mokřad a tůňku. Udržíme tak v prostoru důležitou vlhkost a navíc poskytneme domov mnoha užitečným živočichům. Přilákáme ptáky, kteří zde mohou pít a koupat se a přirozeně chránit naši zahradu před nevítaným hmyzem. Uděláme radost žábám, které si na oplátku pochutnají na komárech, plžích a mouchách. Zabydlí se u nás čolci, mloci a vodu ke svému vývoji využije mnoho užitečných druhů hmyzu. Budeme moci pozorovat vážky, kroužící nad hladinou.
Vytvořme pítka
Nezapomeňme během horkých letních měsíců rozmístit po zahradě pro její obyvatele různá pítka. Ptáčkům postačí keramická miska s vodou, motýlům připravme talíř s vodou a kamínky a včelkám mokrý mech, do něhož otočíme dnem vzhůru skleněnou lahev s děrovaným víkem, takže voda z ní bude pozvolna vytékat.
Věděli jste, jak je důležitá rosa a že jejímu vzniku můžete pomoci?
I když nejsou pravidelné srážky, rosa, pokud vytvoříme vhodné podmínky a příznačné mikroklima, může srážkový deficit snižovat. Ale musíme k tomu vytvořit vhodné prostředí - keře, stromy, trvale pokrytá půda…. zde se rosa dobře tvoří a rostlinám dobře slouží v době, kdy déšť chybí.